Niestandardowe przesyłki kurierskie

Bez względu na to czy wysyłasz paczkę małą czy wielkogabarytową, jeśli nie spełnia ona określonych wytycznych – jest uznawana za paczkę niestandardową. To ważne, ponieważ koszt wysłania takich paczek jest dużo wyższy niż paczek standardowych.

Paczka niestandardowa czyli jaka?

Myśląc o przesyłkach kurierskich niestandardowych mamy na myśli takie, które po pierwsze mają nieregularny kształt. Paczki standardowe są najczęściej prostopadłościanem lub sześcianem, zapakowane w karton o równych brzegach.

Paczka niestandardowa nie jest zapakowana w karton, i ma wypukłe, wystające elementy. Niestandardowe przesyłki kurierskie są najczęściej opisane za pomocą naklejek typu: góra, dół, ostrożnie. To również paczka, która ma nierównomierny rozkład obciążenia, i nie może poruszać się swobodnie po taśmie sortera np. na skutek owinięcia folią stretch.

Każda z firm kurierskich istniejących na rynku ma własne kryteria według których ocenia paczki jako niestandardowe. Zanim wyślesz taki rodzaj przesyłki musisz to zgłosić. Jeśli tego nie zrobisz licz się z dodatkowymi kosztami – niestety przesyłki niestandardowe są sporo droższe od tradycyjnych.

Dlaczego? To dość niewygodna opcja dla firm kurierskich. Dlatego nakładają na nie duże opłaty, żeby zniechęcić klientów do ich wysyłania.

Jeśli chcesz unikąć wysokisz kosztów dostawy możesz spróbować przepakować paczkę w taki sposób, by nie była paczką niestandardową. Spróbuj umieścić przedmiot o nieregularnym kształcie w pudełku. Dzięki temu paczka będzie miała regularny kształt. Jeśli nie ma tak wielkiego pudła musisz oznaczyć opcję przesyłki niestandardowej.

Jeśli nie wiesz jak wybrnąć z tej sytuacji skontaktuj się telefonicznie z wybranym kurierem. W zależności czy będzie to kurier dpd, kurier geis, czy kurier ups warunki wysyłania paczek niestandardowych mogą być inne. Czasem różnice w cenie sa bardzo duże, dlatego warto sprawdzić u którego z nich najlepiej opłaca się wysłać paczkę.